Jak správně krmit morčátka
Máte doma morčátko? Pak určitě chcete, aby se mu dobře dařilo. Správná výživa je základem. Podívejte se na několik tipů, které pro vás sepsala paní Renata Hájková (provozuje Azyl morčata u Reny), s níž dlouhodobě spolupracujeme. Přejeme hezké a poučné čtení. A abychom nezapomněli – pohlaďte za nás, prosím, i vašeho chlupáčka 🙂
Seno
Základní složkou potravy je kvalitní voňavé seno. Ukazatelem kvality je jednoznačně vůně – seno by rozhodně nemělo být zatuchlé nebo cítit po houbách. Kvalitní seno voní jako louka.
Jsou dva druhy, první seč a druhá seč zvaná otava. Seno z první seče je hrubší s dlouhými tlustými stébly. Seno z druhé seče – otava – má díky menším stonkům jemnější strukturu. Přesto, že je údajně první seč výživnější, morčatům lépe chutná a lépe se přijímá otava, která je měkčí, má více listů trávy a nemá tak dlouhá tlustá stébla. Nejlépe je asi sena kombinovat.
Seno pro hlodavce od Plavnické pochází z první i druhé seče. Morčata i králíčci ho milují!
Voda
Vodu je dobré dávat do napaječky, ne do misky, kde se snadno znečistí. Doporučuje se přidávat do vody Acidomid pro králíky. Ten dezinfikuje nejen vodu, ale i zažívací trakt zvířat.
Granule
Granule dáváme nejlépe bezobilné, obsahující hlavně trávy a bylinky. Zapomeňte na levné barevné směsky s obilím, které jsou absolutně to nejhorší, co může morče pozřít (obilí zkvasí, morče je neustále nadmuté, bolí ho bříško, začne být vybíravé a nakonec je nemocné).
Senné granule od Plavnické splňují ta nejpřísnější kritéria stanovená morčecícmi i králičími bříšky.
Zelenina
Tady musíme dávat pozor na vodnatou a nadýmavou zeleninu, která způsobuje zažívací potíže, nadmutí, průjmy a kvašení ve střevech. U slabších jedinců se projeví hned, u silnějších časem. Vhodné je kombinovat kořenovou zeleninu (celer, mrkev, petržel), která nikdy v bříšku nic neudělá s něčím dalším.
Bylinky
Podáváme jako zpestření jídelníčku. Můžeme podávat jak čerstvé, tak sušené a krmíme pouze druhy, které morčata mohou. Snažíme se je střídat, nekrmit jen jedním druhem, protože každá bylina má jiný účinek na organismus.
Ovoce
Dáváme pouze jako pamlsek občas na chuť. Důvodem je vysoký obsah cukrů (kalorií) a vody. Při častém podávání působí zažívací potíže, průjmy a kvašení ve střevech.
Vitamíny
Nejdůležitější pro morče je vitamín C, který si neumí vyrobit samo, proto musí být přidáván do krmení. Bohužel v dnešní kupované dovážené zelenině není tolik vitamínů, kolik si často lidé myslí. Proto se doporučuje dodávat vitamíny v podobě speciálních multivitamínových kapek, vytvořených výhradně pro morčata. Přidávají se do vody v napaječce, nebo se jimi pokape třeba zelenina. Nemocným morčátkům je nutné podávat rovnou do pusinky.
Další informace
Veškeré informace nejen o krmení najdete na webu Azyl morčat u Reny v tomto odkaze.
Autorka článku:
Renata Hájková
Azyl morčata u Reny
+ 420 739 097 561
Ubytování morčátek v domácím prostředí
Péče o nemocná morčátka
Záchrana odložených a nemocných morčátek, následné umisťování do nových domovů
Prodej zdravého krmiva a přírodních veterinárních produktů pro vaše mazlíčky
To vše děláme s láskou a porozuměním v domácím útulném prostředí.
Cover foto: Jack Catalano, Unsplash