Novinky a články

Seno nejen vyrábíme, ale také nás o něm baví psát.

Bojínek luční je klíčovou součástí sena

Bojínek luční je klíčovou součástí sena

Zcela jistě vám záleží na kvalitě krmení pro vašeho domácího mazlíčka. Určitě víte, že není seno jako seno. A nejde jen o rozdělení na první seč, otavu či granule. Pro lidi i pro zvířata zkrátka platí: jsme to, co jíme. Na kvalitě prostě záleží.

Proč nejsou všechny louky stejné aneb co roste na louce

Proč nejsou všechny louky stejné aneb co roste na louce

Dnes pokračujeme druhým dílem seriál Naše louky pod drobnohledem. Článek opět pochází od pana doktora Cudlína z Akademie věd. Dozvíte se v něm například i to, jak probíhá botanický výzkum a co s jeho pomocí lze zjistit. Zkrátka a dobře: i seno může být pěkná věda!

Vybíráme a pořizujeme si králíčka

Vybíráme a pořizujeme si králíčka

Přemýšlíte o pořízení králíčka? V tomhle článku od chovatelky Mirky Koldové se dozvíte na co dát pozor, kde králíčka koupit, jakou má povahu, a s jakými nástrahami se můžete setkat. Zkrátka a dobře se podíváme na důležité informace, které byste měli před pořízením znát. Díky tomu pak budete spokojeni vy i váš nový kamarád.

Kde a proč začaly vznikat louky?

Kde a proč začaly vznikat louky?

Louky tvoří podstatnou část naší krásné české krajiny. Máme je rádi, staráme se o ně a slouží nám. To právě ony jsou zdrojem sena, které mají vaši mazlíčci tak rádi. Ale víme, jak vlastně vznikly, jaké jsou jejich typy a čím se od sebe odlišují? Právě tomu se věnuje první článek od našeho botanika, pana doktora Cudlína z Akademie věd.

Betaglukan: proč a jak pomáhá králíčkům a morčátkům?

Betaglukan: proč a jak pomáhá králíčkům a morčátkům?

Jistě jste si všimli nabídky zdravých, bezobilných sušenek. Donutky spolu s koláčky jsou plné bylinek a zeleniny. Slouží tudíž především jako pamlsky ozvláštňující jídelníček. Betaglukanová srdíčka jsou však mnohem prospěšnější a mají mnoho podpůrných účinků, které jistě stojí za zmínku. Přehledně to shrnujeme v tomto článku.

Kupujeme seno: Je lepší první seč nebo otava?

Kupujeme seno: Je lepší první seč nebo otava?

Moc nám záleží na tom, aby vašim čtyřnohým čumáčkům chutnalo a měli se nejlépe jak jen to jde. Velikou roli v tom hraje jejich výživa. Je to podobné jako s lidmi. Každému chutná něco jiného, ale zásady správné výživy platí pro všechny. Často se nás ptáte, zda je lepší kupovat seno z první seče nebo z té druhé, které se říká otava. Proto jsme připravili tenhle článek. Tak se do toho pusťme 🙂

Rozkvetly nám louky

Rozkvetly nám louky

Máme radost, že konečně přišlo jaro. Spolu s ním se zazelenaly louky. Podívejte se pozorně – najdete na nich některou z květin, o kterých píšeme v novém článku? Není rostlina jako rostlina. Na tom, co na našich loukách roste, záleží. Proč? Protože to má zásadní vliv na kvalitu sena. A právě kvalita sena má zásadní vliv na spokojenost a zdraví vašich mazlíčků. Našim loukám věnujeme pozornost a pravidelně je procházíme. Proto víme, co sečeme a sušíme. A proto za své seno dáme ruku do ohně.

Nejlepší pamlsky pro králíčky a morčata

Nejlepší pamlsky pro králíčky a morčata

Chcete občas svému chlupáčkovi přilepšit pamlskem? Nabídka na trhu je poměrně široká, ale zdaleka není všechno zlato, co se třpytí. Některé „pochoutky“ mohou vašemu čtyřnohému kamarádovi dokonce vysloveně ublížit. Jak v takové situaci postupovat a co králíčkovi nebo morčátku dát, aby to bylo správně? Radí Miroslava Koldová, úspěšná chovatelka zakrslých králíčků.

Jak správně krmit králíčky

Jak správně krmit králíčky

Určitě chcete, aby se vašemu králíčkovi dobře dařilo, že? Základem všeho je správná výživa. Nejlépe uděláte, když budete svému ušákovi dávat jen to, co je pro něj přirozené. Díky tomu bude zdravý a spokojený. Zkušená chovatelka zakrslých králíčků Miroslava Koldová pro vás připravila tenhle přehledný návod, ve kterém vše srozumitelně vysvětluje. Přejeme příjemné čtení!

Vybíráme králíčka: Samečka, nebo samičku?

Vybíráme králíčka: Samečka, nebo samičku?

Právě výběr pohlaví je stálou otázkou, kolem které kolují různé fámy. Vždy se najde zástupce pouze samiček či naopak. Obecně se tvrdí, že samečci bývají klidnějších povah. Myslím si však, že vždy záleží na povaze daného jedince. Najít se tedy dají jak “zlobiví” samečci, tak samičky.

Jak správně krmit morčátka

Jak správně krmit morčátka

Máte doma morčátko? Pak určitě chcete, aby se mu dobře dařilo. Správná výživa je základem. Podívejte se na několik tipů, které pro vás sepsala paní Renata Hájková (provozuje Azyl morčata u Reny), s níž dlouhodobě spolupracujeme. Přejeme hezké a poučné čtení. A abychom nezapomněli –  pohlaďte za nás, prosím, i vašeho chlupáčka 🙂

Odkud se bere kvalitní seno

Odkud se bere kvalitní seno

Aby vzniklo pořádné seno, které je radost krmit, nestačí jen posekat a usušit trávu. Je to proces, který trvá a podílí se na něm řada lidí.

Spouštíme nový web

Spouštíme nový web

Máme opravdovou radost, že vám můžeme představit náš nový web. Snažili jsme se, aby všechno bylo přehledné, jednoduché a srozumitelné.